Ľ. Kukliš vystúpil na panelovej diskusii Medzinárodného inštitútu pre komunikácie

Oznam

31. 3. 2022

Riaditeľ kancelárie RVR Ľ. Kukliš vystúpil vo štvrtok 31.3. na online podujatí organizovanom Medzinárodným inštitútom pre komunikácie (International Institute of Communications) v rámci panelovej diskusie venovanej transpozícii Smernice o audiovizuálnych mediálnych službách, podielu európskych diel v médiách, pripravovanej legislatíve EÚ o slobode médií či aktivitám súvisiacim s bojom proti dezinformáciám.

Ľ. Kukliš v rámci diskusii hovoril o intenzívnej spolupráci mediálnych regulátorov v rámci ERGA na konzistentnej implementácii Smernice AVMS, ako aj o potrebe aktívneho zapojenie regulátorov do procesov súvisiacich s bojom proti dezinformáciám na úrovni EÚ. Poukázal na fakt, že úlohou regulátorov v tomto kontexte je primárne chrániť slobodu prejavu a plurality médií a tiež zdôrazňovať potrebu poskytovať patričnú viditeľnosť dôveryhodného a kvalitného mediálneho obsahu na online digitálnych platformách. Úlohou regulátorov bude podľa neho zároveň dohliadať na efektívnu implementáciu nových opatrení obsiahnutých v pripravovanom Kódexe postupov proti šíreniu dezinformácií. Preto je nutné, aby nový, posilnený kódex obsahoval záväzky, ktoré skutočne prispejú k zvyšovaniu mediálnej gramotnosti, reálne posilnia postavenie užívateľov, overovateľov faktov a prispejú k sprístupňovaniu potrebných dáta výskumníkom. Z pohľadu regulátorov je podľa Ľ. Kukliša navyše potrebné, aby Kódex obsahoval ustanovenia o skutočne efektívnom a transparentnom monitorovaní jeho implementácie.

Spolu s Ľ Kuklišom v diskusii vystúpili Anthony Szynkaruk, zástupca Ofcom, regulačného úradu Veľkej Británie, Marco Valentini, riaditeľ pre verejné politiky a európske záležitosti Sky Italy a Wouter Gekiere, riaditeľ kancelárie Európskej vysielacej únie (EBU) v Bruseli. Diskusiu moderoval Augusto Preta, predseda talianskej časti Medzinárodného inštitútu pre komunikácie (IIC).

Agenda celého podujatia je dostupná v anglickom jazyku TU

<< Zpět na oznamy