18. 9. 2020
Akčným plánom európskej demokracie chce Európska komisia zabezpečiť, aby občania Európskej únie mohli participovať na demokratickom systéme prostredníctvom informovaného rozhodovania, bez akýchkoľvek nezákonných zásahov a manipulácií. Skupina európskych regulátorov ERGA využila príležitosť a zapojila sa do verejnej diskusie, pričom vychádzala z jedinečných odborných znalostí a skúseností mediálnych regulátorov v oblasti regulácie obsahu.
Vo svojom príspevku ERGA poukazuje na dôležitosť jednotnej definície a výkladu pojmu dezinformácie a na potrebu existencie nástrojov zabraňujúcich manipulácii v online prostredí. ERGA tiež vyzýva k posilneniu spolupráce medzi mediálnymi regulátormi na európskej úrovni, aby bol zabezpečený vysoký štandard ochrany vo všetkých krajinách EÚ.
Na základe práce v oblasti monitorovania efektivity boja proti dezinformáciám ERGA odporúča transparentnosť kritérií tzv. microtargeting-u, či cielenej politickej reklamy, špeciálne v kontexte volieb. Pre mediálnych regulátorov je transparentnosť základným pilierom prístupu k novým pravidlám pre online politickú reklamu a pre boj proti dezinformáciám v online prostredí všeobecne. Členovia ERGA tiež vyzývajú k transparentnosti v oblasti fungovania algoritmov v systéme odporúčaného obsahu.
ERGA ďalej podčiarkuje potrebu prístupu k dátam, ktorými disponujú jednotlivé platformy, na účely výskumu, s dôrazom na dodržiavanie ochrany súkromia užívateľov. Je dôležité lepšie porozumieť manipulatívnemu potenciálu online reklamy, aby tak bola zaručená integrita demokratických procesov v online prostredí.
ERGA ďalej navrhuje posilniť rolu a kooperáciu mediálnych regulátorov v rámci EÚ v dohliadaní nad dodržiavaním pravidiel v online mediálnom obsahu, a to predovšetkým v riešení cezhraničných problémov. ERGA tiež zdôrazňuje pretrvávajúci význam zásady krajiny pôvodu, ako základu regulácie online obsahu v EÚ.
Podľa predsedu ERGA, Tobiasa Schmida, s iniciatívou akou je Akčný plán európskej demokracie a legislatívou o digitálnych službách má Európa jedinečnú šancu dať internetu európsky
charakter – založený na demokracii a práve. To čo spoločnosť potrebuje sú prostriedky na prevenciu, nielen na následné reagovanie, na problémy ako sú nenávistné prejavy a dezinformácie, ktoré ale zároveň ochraňujú slobodu slova.
Podľa Ľuboša Kukliša, člena rady ERGA, predsedu podskupiny ERGA pre dezinformácie a zároveň riaditeľa Kancelárie Rady pre vysielanie a retransmisiu, nárast digitálnych platforiem a veľký záujem o ich využívanie priniesol veľa nových výziev, ale úloha regulácie zostáva rovnaká – mať k dispozícii prostriedky na zabezpečenie ochrany základných hodnôt ako sú sloboda médií a pluralita, aby tieto boli chránené aj za nových podmienok. A práve túto skutočnosť podľa Kukliša reflektuje aj ERGA príspevok do diskusie k Akčnému plánu európskej demokracie.
Okrem príspevku k Akčnému plánu európskej demokracie ERGA tiež v tomto roku prijala a zverejnila svoj prvý príspevok do diskusie k ohlásenej novej legislatíve o digitálnych službách.
ERGA tlačová správa je dostupná TU.
Kontakt pre médiá:
Mgr. Ivana Čaučíková
hovorkyňa
Rada pre vysielanie a retransmisiu
mobil: +421 918 696 286
tel.: +421 2 20 90 65 03
mail: ivana.caucikova@rvr.sk
Tlačovú správu stiahnete tu